Kaviczky logo

Effective care and natural pampering.

Follow Us!

  →     →   Radírozzunk vagy hámlasszunk?
h

Radírozzunk vagy hámlasszunk?

Természetes megújulási folyamata során a bőr elhalt hámsejtek millióitól szabadul meg. A bőröd mechanikai vagy kémiai hámlasztásával segítheted ezt a folyamatot. De túlzásba nem szabad esni!

Azt gondolhatnánk, hogy a bőrhámlasztás a legújabb kozmetikai eljárások közé tartoznak. A valóságban már évszázadokkal ezelőtt felismerték, hogy érdemes rásegíteni a bőr megújítására, az elhalt hámsejtek eltávolítására. Persze, a módszerek azért sokat változtak…

A XVII. században a francia hölgyek musttal és borral mosták az arcukat, hogy segítsék a megújulást. Száz évvel később az asszonyok sótlan vajjal vagy faggyúval kenték be arcukat, de ajánlatos volt a liliomfürdő és a rizsvíz használata is. Egy korabeli recept szerint egy csészényi liliomfürdőbe (a liliomok porzóit egy csésze vízzel vízgőzben melegítették át, majd kihűtötték) 4 gramm bóraxot olvasztottak fel és ezzel mostak arcot. Ezt a módszert senkinek sem ajánljuk, hiszen a bórax súlyos mérgezést, halált okoz.

Az 1900-as évek elején már citromos, savanyú tejes, éretlen ribizlis vagy uborkás dörzsölést javasoltak a bőr megújításához. Kifejezetten magyar szokás volt a reszelt alma pakolás használata. Ezt a természetes arcszépítési eljárást elsősorban az esküvőre készülődő lányok arcán alkalmazták, hogy a nagy napra ragyogó és sima bőrük legyen.

S természetesen ükanyáink ismerték a korabeli arcradírokat is. Mákkal, dióval, gabonaőrleményekkel vagy éppen kávézaccal dörzsölték bőrüket, hogy eltüntessék az idő nyomait.

Ma már sokkal egyszerűbb eljárások vannak a bőr hámlasztására, akár mechanikai, akár kémiai hámlasztásról legyen szó. Az eredmény pedig ragyogóan tiszta bőr, amely megszabadulva az elhalt hámsejtektől, szinte fellélegzik, új erőre kap. Fokozódik a kollagén-termelés, az anyagcsere.

 

Radír vagy hámlasztó?

 

Bizonytalan vagy? Nem tudod, számodra melyik a jobb? Semmi gond, azért vagyunk itt, hogy segítsünk! Szóval: a radírok mechanikai, a hámlasztók pedig kémiai úton, savak segítségével távolítják el az elhalt hámsejteket.

Néhány jó tanács, hogy mikor melyiket érdemes használni:

  • Ha normál bőröd van, használj arcradírt.
  • Érzékeny bőrre mindenképpen a hámlasztót alkalmazd.
  • Az aknék, a fokozott elszarusodás és a miteszerek a radírral kezelhetők hatékonyabban
  • A hegekre inkább a hámlasztót javasoljuk.

 

Fontos szabályok!

 

Érdemes betartani néhány fontos szabályt, hogy az eredmény valóban szép és fiatal bőr legyen.

  • Akár arcradírt, akár hámlasztót használsz, ne ess túlzásba! Hetente egyszer, indokolt esetben kétszer éppen elegendő alkalmazni. Ha többször használod, az már inkább roncsolja a bőrt, túlhámlasztáshoz vezet.  
  • Soha ne használj egyszerre radírt és hámlasztót! Kifejezetten árt a bőrnek!
  • Akár arcradírozás, akár hámlasztás, érdemes az esti órákra időzíteni. Hogy miért? Mert a frissen kezelt bőr napfény hatására könnyen pigmentálódik, azaz a felszínén megjelenthetnek a nem kívánt pigment-foltok. Hasonló okból ne használj sminket hámlasztás vagy radírozás után.

Engedd, hogy pihenjen a bőröd, élvezze, hogy szabadon lélegezhet kicsit. Hidd el, ezzel a lelkednek is jót teszel.