Kalandozás a drágakövek csillogó világában
Gyémánt, rubin, smaragd, zafír. Ragyogásuk, szépségük, időtlenségük és titokzatosságuk ősidők óta ámulatba ejti az embereket és vonzalmat kelt.
Különleges erejüket már évezredekkel ezelőtt felismerték és használták. A drágakövek mindig is kitüntetett szerepet játszottak az emberiség történetében, és nem csupán azért, mert a gazdaság jelképei voltak. A drágakövek a természet erejének letisztult formái, igazi őserő lakozik bennük. Tulajdonságaik, szimbolikájuk által az egészség és szépség kifejezői és támogatói. Régen úgy hitték, a drágakövek védelmet kínálnak a szellemekkel szemben, barátságra hívják az angyalokat és a szenteket, el tudják hárítani a gonoszt, hazavezetik az eltévedteket.
Gyógyító kövek
Használták a drágaköveket gyógyításra is, mert azok enyhítették a mérgek hatását, gátolták a ragályt. Paracelsus, az orvostudomány egyik úttörője, a közékor ismert orvosa, filozófusa, természettudósa kezdte el az emberi testben lejátszódó kémiai folyamatok elemzését, és felfedezte, hogy egyes betegségek ásványokkal kezelhetők. Éppen ezért Paracelsus a jatrokémia, azaz a gyógyszerkészítés atyja. Egyes drágaköveket még a XIX. század elején is betegség elleni gyógyszerként használták, sőt, Japánban még ma is elterjedt a porrá zúzott igazgyöngyökkel dúsított kalciumtabletta.
A drágakövekben lakozó erő
A drágaköveket számtalan szempont alapján osztályozzák, ezzel foglalkozik a gemmalógia. Abban azonban minden tudós és laikus egyetért, hogy a drágakövek legfőbb tulajdonsága a különlegesség és a szépség.
A legértékesebb drágakövek a gyémánt, a rubin, a zafír és a smaragd, amelyek különleges erővel is bírnak. A gyémánt a legkeményebb ásvány, neve legyőzhetetlent jelent. Nem véletlen, hogy a fény, a múlhatatlan szépség, az élet, a tartósság, az őszinteség és az ártatlanság jelképe.
A smaragd értékében alig marad el a gyémánttól. Neve zöld követ jelent, és a színe annyira egyedülálló, hogy ezt az árnyalatot smaragdzöldként is emlegetik. A smaragd a megújulás, a fiatalság, a remény, a termékenység és a tavasz jelképe.
A zafír többnyire világoskékek, gyakran ibolyás árnyalattal. A bölcsességet, a türelmet, a testi-lelki szépséget és az igazságosságot szimbolizálja.
A rubin nevét piros színéről kapta, latinul rubeus. Kiválósága fényében és energiájában egyaránt megnyilvánul, épen ezért a fenségesség, a harmónia, az intuíció, az önbizalom és a vitalitás szimbóluma.
Drágakövek a szépségápolásban
A drágakövek különlegességét, hatékonyságát a szépségápolásban is alkalmazzák, hatásukat laboratóriumi tesztek is bizonyították. A kedvező tulajdonságok a bőr mélyebb rétegeiben hatnak, és szó szerint ragyogóvá teszik a bőrt. Belülről védik meg a stressz okozta károsodásoktól, UV-védelmet nyújtanak és fokozzák a kötőszövetet valamint a bőr külső rétegét alkotó sejtek megújulását.
Na, de hogyan is kerül a drágakő egy kozmetikumba? Valójában drágakő-örlemény formájában, amely annyira apró és finom szerkezetű, hogy az emberi szem számára nem látható. Az őrleményt úgynevezett nanometrikus rendszerbe, azaz egy apró gömb-szerekezetben juttatják a bőrbe. A gömb-szerkezetben pedig egy speciális fehérje segíti a drágakövek felszívódását.
A végeredmény: a különleges hatóanyag eljut a bőr mélyebb rétegeibe, segíti az ott lévő sejtek megújulását és belülről ragyogtatja át a bőrt. Az egyéb aktív hatóanyagokkal együtt csökkentik az öregedés látható jeleit.